Tabela 1. Porównanie kredytów hipotecznych – lipiec 2019

Tabela została przygotowana w ramach programu partnerskiego serwisu Bankier.pl. Możesz porównać oferty poszczególnych banków, a wysokość oprocentowania podaną w kolumnie z oprocentowaniem możesz użyć w naszym autorskim kalkulatorze hipotecznym aby zobaczyć symulację oraz harmonogram spłaty kredytu.

Na co zwrócić uwagę podczas porównania ofert?
Do najważniejszych parametrów oferty które należy wziąć pod uwagę podczas porównania kredytów hipotecznych należą oprocentowanie oraz prowizja za przyznanie kredytu. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest czynnikiem który w większości przypadków będzie miał największy wpływ na wysokość raty kredytu hipotecznego. Wynika to z wysokich kwot oraz długiego okresu kredytowania. Porównując oferty należy mieć jednak na uwadze fakt, iż w rzeczywistości nie zawsze będziemy spłacać kredyt przez okres tak długi jaki jest w umowie. Na etapie porównania ofert warto zastanowić się jakie jest prawdopodobieństwo, że kredyt spłacimy w perspektywie np. 5 lat. Wówczas dużego znaczenia nabierają czynniki takie jak prowizja oraz opłata za wcześniejszą spłatę kredytu, a także w przypadku kredytów walutowych – spread walutowy.

Różnice w ofertach banków
Oferty banków w zakresie kredytów hipotecznych mogą różnić się ze w oparciu o cechy typowe dla wszystkich kredytów oraz specyficzne dla kredytów hipotecznych.

Standardowe parametry ofert w przypadku wszystkich rodzajów kredytów:

  • oprocentowanie,
  • wysokość prowizji.

Cechy ofert specyficzne dla kredytów hipotecznych:

  • różnice w oprocentowaniu w zależności od wskaźnika LTV,
  • ceny specyficznych ubezpieczeń, takich jak np. ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego,
  • opłata za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • spread walutowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Podczas wyboru kredytu hipotecznego nie bez znaczenia są też pewne aspekty oferty które nie są ściśle związane z ceną kredytu. Przede wszystkim należy tutaj wymienić okres oczekiwania na decyzję kredytową, formalności (ilość niezbędnych dokumentów) oraz sposób wyliczania zdolności kredytowej.

Możesz przesłać wniosek z prośbą o kontakt do banku lub do doradcy finansowego. Możesz wypełnić więcej niż jeden formularz kontaktowy, a ostateczną decyzję o wyborze oferty dokonać na dalszym etapie. Przesłanie wniosku nie jest w żaden sposób zobowiązujące. Dane z wypełnionych formularzy kontaktowych przesyłane są bezpośrednio do wybranych instytucji finansowych. Dostępu do danych osobowych nie mają osoby trzecie oraz właściciel serwisu kalkulatory-kredytowe.pl. Wnioski kierowane do banków przesyłane są z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia.